W dużym skrócie AJAX pozwala nam tworzyć strony internetowe, które w sposób asynchroniczny podmieniają zawartość na stronie, bez jej przeładowywania.

Trochę o technologii

Może być on używany w danej części witryny np. powiadomienia dla użytkownika lub czat na stronie, który odświeża się co określony czas, sprawdzając czy nie ma nowych wiadomości.

AJAX nie należy do najnowszych technologii jest on używany już od kilku dobrych lat. Wykorzystywany jest przez wiele serwisów internetowych m.in. Gmail.

Dzięki AJAXowi możemy odwoływać się do innych plików między innymi wysyłać żądania do plików PHP, który dalej może przetwarzać nasze dane wejściowe oraz operować nimi w bazie danych. Mamy także możliwość operowania na plikach JSON, czyli w skrócie format wymiany danych, pomiędzy różnymi językami programowania m.in. PHP, C# lub JS.

Gdzie się uczyć?

Materiałów do nauki AJAXa jest bardzo mało, szczególnie w polskim internecie. Są to materiały najczęściej przestarzałe. Istnieje darmowy kurs AJAX na stronie kursjs.pl. Możesz poszukać również kursów na udemy.com. Większość kursów jest w języku angielskim. Możesz w ten sposób doszlifować swój angielski. Lecz ja dla ciebie przygotowałem lepszą opcję.

Moja propozycja nauki

W kwietniu tego roku szukałem niszy gdzie, w której mogę opublikować swój kurs. Postanowiłem stworzyć kurs AJAX, wraz z dodatkiem biblioteki jQuery. Wyszło mi około godziny, bardzo dobrego i treściwego materiału. Był to pierwszy kurs, który postanowiłem nagrać z programowania. Nie chciałem tworzyć wersji do czytania kursu, wolałem nagrać, wiedziałem że spędzę przy tym o wiele mniej czasu. Tutaj masz link do mojego kursu. Kurs nie kosztuje miliony monet. Ale przygotowałem dla ciebie mały rabat. Z kodem rabatowym „BLOG” możesz otrzymać zniżkę w wysokości 20%, na każdy mój kurs.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s